Katerina Kersey - interior architect “In a 67 m² three-room apartment with a kitchen nook, the main thing we had to deal with was the space — visual extension of the narrow hallways, and more comfortable, ergonomic movement in the interior. So, everywhere we chose doors that slid into a concealed doorframe — they save space and give a very clean, minimalist impression. Then we had the doors blended into the wall — clean white enamel. We had the bathroom troweled with imitation-concrete epoxy, by which we again achieved overall blending with the space. The glass doors in the living room aren’t just a luxury design element, but also a sound barrier between the bedrooms and the main space. There was nothing to directly discourage me, but price played a certain role and also a certain reference to the production error rate — communication buzz. I got a high-quality lead to a sales representative and technician. We sat down with them personally, and thanks to their great helpfulness and fast, flawless production of the Latente doorframes for the CRIMED project we headed up, there was no doubt we would team up with them on further projects. :-) I’m completely satisfied with the results. We don’t regret the higher input costs, because this type of solution for an interior architectural project can give the space a timeless aesthetic. Even almost two years after moving in, we admire its flawlessness and functionality.

Ing. Katerina Kersey - interiérový architekt 

"V našem případě dispozičního bytu 3+kk o rozloze 67 m2 jsme potřebovali vyřešit především prostor - optické rozšíření úzké chodby v bytě a rovněž komfortnější ergonomickou pohyblivost v daném interiéru. Proto jsme všude zvolili posuvné dveře do pouzdra se skrytými zárubněmi, které šetří místem a celkově působí velmi minimalistickým čistým dojmem. Dveře jsme nechali pak splynout se zdí - tedy čistě bílé, lakované. V koupelně jsme je nechali potáhnout epoxidovou stěrkou v imitaci betonu, čímž jsme opět docílili celkového prolnutí s prostorem. Prosklené dveře v obývacím pokoji pak nepředstavují pouze designový luxusní prvek, ale rovněž jako zvuková clona mezi ložnicemi a veřejným prostorem.

Nedá se říci, že by mne něco přímo odrazovalo, nicméně určitou roli zde hrála cena a rovněž určitá reference na chybovost ve výrobě - komunikační šum. 

Obdržela jsem kvalitní kontakt na obchodního referenta a technika, se kterým jsme si mezilidsky sedli a díky maximální vstřícnosti a velice rychlé bezchybné výrobě Latente zárubní na projektu CRIMED, kterého jsme byli též autoři, nebylo pak váhání, že bychom nepokračovali i v dalších realizacích :)

S výsledkem realizace jsem maximálně spokojená, nelitujeme ani vyšších vstupních nákladů, neboť tento typ řešení vnitřní architektury projektu dokáže pozvednout celý prostor na vyšší nadčasovou úroveň a i po téměř dvou letech od nastěhování obdivujeme jeho plnou funkčnost a bezchybnost."

Similar applications